Lokalita

Naša farma sa nachádza na Vrbovčianských kopaniciach,ktoré sú ohraničené Bielymi Karpatami, Žalostinskou vrchovinou a Myjavskou pahorkatinou.

Nájdete nás asi 2,5 km od centra malebnej obce Vrbovce,  13 kilometrov od okresného mesta Myjava, takmer na Slovensko-Moravskej hranici. Kopanice na úpätí Bielych Karpát (CHKO Biele Karpaty) patria k najkrajším a prírodne najrozmanitejším oblastiam na Slovensku. Farma sa rozkladá na pozemku s rozlohou 14 ha, na mieste dvoch pôvodných kopaníc Široké a u Sukupov.  Pozemok je mierne svahovitý, s typicky roztrúsenými kopanicami, ktoré sme prerobili na ubytovacie kapacity – chalupy. Zoskupenie pôvodných obytných a hospodárskych objektov nám napovedá o existencii malej samostatnej hospodárskej usadlosti, evidovanej v historických mapách z roku 1763.

Všade naokolo sú  kvetnaté lúky, kde ak sa Vám pošťastí, môžete nájsť aj chránené orchidey, typické pre túto lokalitu. Okrem nich na lúkach na jar ako prvé vykuknú Kašky – prvosienka jarná, podľa ktorej je aj farma pomenovaná ale aj pľúcnik, fialky, žihľava, neskôr ďalšie liečivky a pôvodne bylinky ako šalvia lúčna, zvonček, margarétka a iné. Snažíme sa vysievať len pôvodné rastlinky, rastúce na lúkach CHKO Biele Karpaty (Bielokarpatská lúčna zmes od ZO ČSOP Bílé Karpaty) V ovocnom sade nám rastú staré druhy jabloní, hrušiek a sliviek.  Po lúkach a poliach sa tu všade naokolo preháňa zver ako daniele, srny, zajace a nad hlavami krúžia myšiaky, takže sa budete cítiť ako na slovenskom safari.

Na náprotivnom svahu je novovybudovaná cyklocesta, ktorá vedie na Slovensko-Moravskú hranicu (Vrbovce – Tri Kamene – Veterný mlyn Kuželov chodník). Touto cestou sa okrem cyklistov aj peší turisti alebo nordic-walkeri môžu  dostať priamo od nás na „Tri kamene“, kde bola pôvodná hranica Uhorska a Českého kráľovstva. Tu si môžete oddýchnuť v altánku, prípadne opiecť slaninku na vybudovanom ohnisku a ďalej pokračovať po náučnom chodníku Vrbecko-kuželovskej“ stezky so zaujímavými stanovišťami, akým je napríklad Kuželovský veterný mlyn, pri ktorom budete mať pocit, že ste sa presunuli do Holandska. V jarnom období v marci a začiatkom apríla sú okolité lesy pokryté nádhernými kobercami z medvedieho cesnaku.

Na opačnom kopci v okolí osady Štefanová sa nachádza chránené územie, prírodná pamiatka Štefanová, kde v nadmorskej výške okolo 500 m.n.m po výrube bučín v minulosti sa vyvinuli nádherné lúky, ktoré sú plné tých najfarebnejších kvetov. Nádherný výhľad na celé okolie nám poskytne vyhliadka Žalostiná.

Ako nás najdete?

Naša farma sa nachádza v katastrálnom území obce Vrbovce časť Soukupovci. Najjednoduchšie sa k nám dostanete keď v strede obce Vrbovce odbočíte smer Štefanová a pri autobusovej zástavke odbočíte vpravo a farma sa nachádza po pravej strane a je označená vlajkami.

U nás zažijete

Krásne výhľady

Scroll to Top